Čo všetko by sme o opaľovaní mali vedieť?

 

Slnko má na náš organizmus blahodarné účinky. Pobyt na slnku nám totiž dodáva vitamín D, taktiež pozitívne ovplyvňuje aj produkciu endorfínov, čiže hormónov dobrej nálady. Problém však nastáva, keď sa nám pokožka spáli. Nehovoríme tu len o prebdených nociach a svrbení pokožky, ale o rakovinových ochoreniach a tiež takzvanom fotoageingu, čiže o celkovom starnutí pokožky. (Vráťme sa však späť ku pozitívnym efektom slnka.)

 

Trendy sa menia. V celom tisícročí pred priemyselnou revolúciou bola bledosť obľúbená v horných triedach, čo naznačovalo ušľachtilý život strávený vo vnútri. Opálený človek bol jednoducho spodina. Hnedšia pokožka bola znakom poddanstva a celodennej tvrdej práce na poli. Použitie jedovatých bielidiel na vytvorenie bledej pokožky bolo populárne v celej histórii - najmä počas starovekého gréckeho, rímskeho a alžbětinského obdobia.

Opaľovanie

Vystavovanie sa na slnku má naozaj vynikajúce účinky. Vitamín D sa vytvára hlavne endogénne, keď sa ultrafialové lúče zo slnečného žiarenia absorbujú do kože a vyvolajú syntézu vitamínu D. Ak ho máme dostatok dokáže zabrániť a liečiť bolesti svalov, kostí a tiež poruchy imunitného systému. Aj keď sa nám zdá, že na premýšľanie sme unavený, pamäť nám opaľovanie zlepšuje a dokonca ako bonus aj naša dobrá nálada stúpa.

 

            Opaľovanie

Fotoageing

Jedna z najtypickejších negatív slnečných lúčov pre našu pokožku je Fotoageing. Viditeľne sa na ňom podpisuje ako sa k našej pokožke správame hlavne počas leta. Zatiaľ čo biologické starnutie je prevažne záležitosťou genetickej dispozície, s čím veľa nespravíme, fotostarnutie sa ovplyvniť dá. Zanedbaná starostlivosť pred a po opaľovaní dokáže urýchliť objavovanie vrások. Táto skutočnosť trápi čoraz viac žien, ktoré potom hľadajú pomoc v ambulanciách, kde sa tieto vrásky musia hydratovať a vyplňovať- čo samozrejme za príjemné nepovažujeme.  

 

Nestarnite rýchlejšie, ako musíte, a pri pobyte na slnku dbajte o ochranu kože používaním kvalitných opaľovacích prípravkov. Naskladnené produkty sú dlhodobou spokojnosťou zákazníkov a nami overené.

 

Pred a po opaľovacie prípravky

Jediná naozaj zaručená ochrana pred UV žiarením a spálenou pokožkou je rozumne používať opaľovacie prípravky. Tie nám totiž spoľahlivo chránia pokožku proti škodlivým vplyvom UVA a UVB žiarenia, ktoré ju poškodzuje a spôsobuje jej už vyššie uvedené predčasné starnutie. Zloženie týchto prípravkov je väčšinou obohatené o unikátny komplex exotických olejov/krémov, ktoré podporujú hydratáciu pokožky a jej bronzový vzhľad. Mnoho prípravkov taktiež chráni pokožku pred voľnými radikálmi.

Ako má taká jednoduchá aplikácia ochranného prípravku vyzerať?

Naneste opaľovací prípravok na suchú pokožku pred pobytom na slnku a rozotrite, vynechajte oblasť okolo očí. Na ochranu pokožky celého tela dospelej osoby priemernej veľkosti je potrebných 36 g opaľovacieho prípravku, t.j. približne 6 až 7 čajových lyžičiek.

Veľmi dôležitá je však i starostlivosť o čerstvo opálenú pokožku. Tento faktor veľmi veľa ľudí podceňuje, čo má za následok vysušovanie a takzvané „lúpanie“ pokožky. Koža je totiž po opaľovaní vyčerpaná, vysušená a hlavne dehydratovaná.

Aj keď nám rôzne domáce recepty radia potierať spálenú kožu jogurtom či smotanou, nedôverujte tomu. V takto dôležitej fáze sa jednoznačne treba spoľahnúť na testované prípravky napríklad s Aloe vera alebo pantenol.

Kvalitné produkty po opaľovaní spoznáte podľa ich schopnosti hydratovať. Obsahujú viac tukových zložiek a starajú sa o to, aby koža opätovne mala schopnosť zadržať vodu, ktorá vo väčšom množstve uniká práve vtedy, keď je vystavená lúčom slnečného žiarenia. Ďalším vítaným plusom je chladivý efekt.

Určite by vám nenapadlo ísť spať neodlíčená a rovnako automatickým by malo byť v lete natieranie kože po večernej sprche prípravkami po opaľovaní, pretože klasické telové mlieko v lete nestačí. 

  

Užitočné rady a typy:

  • Pokiaľ chcete opálenú pokožku získať čo najrýchlejšie, siahnite po ochrannom prípravku, ktorý má schopnosť opálenie urýchliť.
  • V lete taktiež zainvestujte aj do kvalitných slnečných okuliarov s UV filtrom
  • Ochranný prípravok naneste aj niekoľkokrát denne. Odporúčame aspoň cca každé 3 hodiny.
  • Slnko je najsilnejšie od 11. do 15. hodiny. Tento čas radšej strávte mimo dosahu priamych slnečných lúčov.
  • Nepodceňujte ani úpal alebo poškodenie vlasov. Ľahkou pokrývkou hlavy predídete problémom. 
  • Postupné opaľovanie s OF je oveľa zdravšie, vydrží dlhšie a môže zabrániť rakovine kože

V prvých dňoch uprednostnite vyššie ochranné faktory, kým si Vaša pokožka na prudké slnko nezvykne. Neskôr vyšší ochranný faktor vymeňte za nižší a nižší. Vždy si musíte všimnúť ako Vaše telo a pokožka zareaguje na slnko. Uvedieme si overený príklad z dovolenky.

Prvý deň - OF30

Druhý deň - OF20

Tretí deň - OF 15

Štvrtý a piaty deň - OF10

Šiesty až záverečný deň  – OF6

 

Aké sú Vaše skúsenosti s opaľovaním? 

Podeľte sa o vaše rady a typy v komentároch, a ak sa vám tento článok páčil, podporte ho zdieľaním.